Słodyszek rzepakowy

Ploniarka zbożówka
Ploniarka zbożówka
30 sierpnia 2022
Stonka ziemniaczana
Stonka ziemniaczana
30 sierpnia 2022

Słodyszek rzepakowy – opis szkodnika

Bardzo charakterystyczny wygląd. Chrząszcze o zmiennym ubarwieniu pokrywy od zielonkawego przez czarny do ciemnogranatowego z metalicznym połyskiem o długości ciała do 3 mm. Larwa o długości do 3,5 mm, w kolorze szarobiałym/białym z 3 parami krótkich odnóży.

Kiedy występuje słodyszek rzepakowy?

Nalot słodyszka rzepakowego na uprawy rzepaku ozimego rozpoczyna się w okresie poprzedzającym kwitnienie i wówczas należy prowadzić monitoring plantacji pod kątem obecności szkodnika.

Jaką formę słodyszka rzepakowego zwalczamy?

Zabieg owadobójczy wykonujemy w celu zwalczania chrząszczy.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Szkody wyrządzają chrząszcze, które przegryzają pąki kwiatowe.

Efekt żerowania słodyszka rzepakowego

Chrząszcze słodyszka rzepakowego w poszukiwaniu pokarmu wgryzają się do jeszcze zamkniętych pąków kwiatowych. W wyniku czego uszkodzone pąki żółkną i zamierają – nie wykształca się z nich łuszczyna, co przekłada się na spadek poziomu plonowania.  W okresie kwitnienia słodyszek rzepakowy nie stanowi już zagrożenia dla uprawy rzepaku ozimego.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego zależy od fazy rozwojowej rzepaku ozimego: w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50) to 1-2 chrząszcze na 1 roślinę, natomiast 3-5 chrząszczy na 1 roślinę w fazie poprzedzającej „żółty pąk” (BBCH 55-59).

Co na słodyszka w rzepaku?

Zwalczanie słodyszka rzepakowego należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, w tym celu należy zastosować środek owadobójczy charakteryzujący się wysoką  skutecznością i szybkością działania. ProAgri rekomenduje do ograniczania presji tego szkodnika TopGun 050 CS, który zawiera dobrze znaną i cenioną substancję czynną lambda-cyhalotryna.

TopGun